skip to Main Content

 


OPEN CHAMPIONS – ALL EVENTS
*CURRENT RECORD SCORES
**Previous Top 3 Actual Records
*** Previous Top 3 Handicap Records
YEAR NAME CITY SCORE
1910 E. Meyer Indianapolis 1809
1911 Lee Graff Indianapolis 1953
1912 C. E. Campbell South Bend 1796
1913 Fred Hart South Bend 1781
1914 Frank Carr Fort Wayne 1808
1915 Elmer Hall Indianapolis 1800
1916 E. Meyer Indianapolis 1902
1917 Frank Farnan Fort Wayne 1953
1918 J. Pritchett Indianapolis 1881
1919 Harry Hurt Indianapolis 1907
1920 Fred Zurcher Fort Wayne 1863
1921 E. Meyer Indianapolis 1928
1922 Frank Hackard Indianapolis 1865
1923 A. Grein Fort Wayne 1849
1924 L. G. Cobler Indianapolis 1892
1925 E. Meyer Indianapolis 1948
1926 L. Fox Indianapolis 1911
1927 R. Bender Fort Wayne 1880
1928 E. McCarthy Indianapolis 1910
1929 F. Snyder Indianapolis 1952
1930 M. Wimberly Indianapolis 1883
1931 H. Harrop South Bend 1929
1932 D. Hornbeck Indianapolis 1938
1933 D. Johnson Indianapolis 2003
1934 H. Schneiderman Peru 1964
1935 J. G. Bachelor Hammond 1858
1936 F. Argus Indianapolis 1917
1937 J. Neher Fort Wayne 1898
1938 L. Hubert Terre Haute 1853
1939 J. Fehr Indianapolis 1994
1940 Joe Fulton Indianapolis 2052
1941 Stephen Kodba South Bend 1928
1942 J. Moller Bloomington 1975
1943 L. Ahearn Indianapolis 1931
1944 B. Dygulski South bend 1888
1946 B. Baltes East Chicago 1915
1947 E. Winterhoff Hammond 1960
1948 J. Iwan Gary 1870
1949 E. Kraft Fort Wayne 2010
1950 T. Zavakos Muncie 1935
1951 A. Smethers Fort Wayne 1865
1952 Eugene Zwiesler Indianapolis 1947
1953 Joe Harris Hammond 2034
1954 Charles Miller, Jr Marion 1945
1955 H. Day Evansville 1838
1956 Henry Stumph Indianapolis 1953
1957 Curt Schmidt Fort Wayne 1911
1958 C. (Chuck) Hamilton Gary 1929
1959 William Holbrook Rensselaer 1894
1960 Sidney Lay Indianapolis 1994
1961 John Parsons South Bend 1981
1962 Gary Fitzsimmons Columbus 1960
1963 Harry VanLoon Chesterton 1974
1964 David Cole Hammond 1942
1965 Jim Vaughn Evansville 1882
1966 Richard W. Thews Portage 1947
1967 Curt Schmidt Butler 1963
1968 Jim Lockridge Marion 1966
1969 Wilson Medich South Bend 1943
1970 George Tomaich Elkhart 2036
1971 Leonard Davis Evansville 1940
1972 Steve Fishburn Seymour 1909
1973 Jack Kostopoulos Hammond 2087
1974 Garland Daniel La Porte 1939
1975 Lora Overholser, Jr South Bend 1968
1976 Tom Eder North Vernon 1975
1977 Morris Raquet Fort Wayne 1966
1978 Dave Norton Hammond 2059
1979 Bob Shank Indianapolis 1967
1980 Joe Piccione, Jr Indianapolis 2171
1981 Fred McClaren Indianapolis 1995
1982 Harold Mercer Richmond 2021
1983 Tom Banner Anderson 2120
1984 Dick Spitler Fort Wayne 1947
1985 Mike Aulby Indianapolis 2101
1986 John Steinberg South Bend 2101
1987 Bob Wilson Merrillville 2123
1988 (Act) Mike Aulby Indianapolis 2162
(Hcp) Steve Crouch Muncie 2282
1989 (Act) Joe Piccione, Jr Indianapolis 2113
(Hcp) Dwight Mitchell Delphi 2222
1990 (Act) Robert Weiland Mishawaka 2229
(Hcp) Troy Lechner Loogootee 2306
1991 (Act) Bill Johnson Wayne County 2018
(Hcp) Brian Tow Loogootee 2065
1992 (Act) Frank Arndt Tie Valparaiso 2055 (tie)
(Act) Jeff Lowe Tie Indianapolis 2055 (tie)
(Hcp) Tim Mount Scottsburg 2214
1993 (Act) Ken Amos Mishawaka 2128
(Hcp) Derek Logsdon Northwest BA 2275
1994 (Act) Don McCune Gr. Calumet 2208
(Hcp) Don McCune Gr. Calumet 2208
1995 (Act) John Bauerle, Jr Indianapolis 2260
(Hcp) Dennis Miles Vincennes 2281
1996 (Act) Terry Clayton Lafayette 2139
(Hcp) Terry Clayton Lafayette 2139
1997 (Act) David Hurtt Lafayette 2103
(Hcp) David Hurtt Lafayette 2103
1998 (Act) Joe Piccione, Jr Indianapolis 2221
(Hcp) Larry Kellett LaGrange 2243
1999 (Act) Mark Wethington Indianapolis 2157
(Hcp) Joe Wiggins Bloomfield 2261
2000 (Act) Mike Kubacki Grtr Calumet 2218
(Hcp) Keith Oszusuk Culver 2404***
2001 (Act) Gerry Ness Lafayette 2129
(Hcp) Nathan Cobbs Chesterton 2391
2002 (Act) Chris Jones Marion 2213
(Hcp) Doug Wooster Angola 2406***
2003 (Act) Patrick McPherson Marion 2194
(Hcp) Charles Wilkey Shelbyville 2228
2004 (Act) Joey Dobbs Indianapolis 2144
(Hcp) Howard Ugo Terre Haute 2275
2005 (Act) Steven Souder Fort Wayne 2169
(Hcp) Nathan Joiner Lebanon 2263
2006 (Act) Edward Smaglik Lafayette 2192
(Hcp) Michael White Gr Indianapolis 2323
2007 (Act) William Storey Indianapolis 2271**
(Hcp) Nick McGauley Vincennes 2384
2008 (Act) Douglas Elsworth Alexandria 2236
(Hcp) Todd James Dekalb 2365
2009 (Act) Arthur J Fox Fort Wayne 2326*
(Hcp) Terry Devine Kokomo 2381
2010 (Act) Chris L Hester Michigan City 2233
(Hcp) Chris L Hester Michigan City 2233
2011 (Act) Louis R Franzetti Indianapolis 2202
(Hcp) Kyle Geurtsen Vincennes 2421***
2012 (Act) Jeffrey A Thomas Indianapolis 2278**
(Hcp) Brett S Golabek Vincennes 2441*
2013 (Act) William D Hoegeman Batesville 2205
(Hcp) Robert H Meyer Benton County 2306
2014 (Act) Kevin A Mikalouski Gr Calumet Area 2308**
(Hcp) Robert H Meyer Benton County 2420
2015 (Act) Frank R Lorenzini Fort Wayne 2230
(Hcp) Ross L White Williamsport 2348
2016 (Act) Eugene McCune Crown Point 2176 (tie)
(Act) Ron S Pollard, Jr Versailles 2176 (tie)
(Hcp) Chris W Buchanan Sunman 2275
2017 (Act) Jimmy L Cook, II Indianapolis 2172
(Hcp) William J. McClelland Warsaw 2331
2018 (Act) EJ D Tackett Fort Wayne 2223
(Hcp) Tim M Small Columbus 2281
2019 (Act) Trent Marner Kokomo 2300
(Hcp) Trent Marner Kokomo 2300
Tournament Cancelled after
Governmental Mandates (Coronavirus-19)
Bowled 2/8 – 3/9/2020
2020 (Act) Jimmy L Cook Plainfield 2104
(Hcp) Pamela Watkins Williamsport 2202

*CURRENT RECORD SCORES
**Previous Top 3 Actual Records
***Previous Top 3 Handicap Records

 

Back To Top