skip to Main Content

 

 


OPEN CHAMPIONS – DOUBLES
*CURRENT RECORD SCORES
**Previous Top 3 Actual Records
***Previous Top 3 Handicap Records
YEAR NAME CITY/ASSN SCORE
1910 M. Levy – J. Pritchett Indianapolis 1213
1911 J. Ross – T. Nelson Indianapolis 1229
1912 C. Bumb – F. Fox Indianapolis 1197
1913 J. Casmier – F. Hart South Bend 1224
1914 J. Goodwin – F. Hackerd Indianapolis 1226
1915 H. Brookes – F. Carr Fort Wayne 1173
1916 F. Meyer – F. Fox Indianapolis 1241
1917 F. Farnan – G. Harkenrider Fort Wayne 1240
1918 J. Goodwin – G. Kirkhoff Indianapolis 1211
1919 N. Hamilton – H. Hurt Indianapolis 1296
1920 E. Kraft – F. Zurcher Fort Wayne 1288
1921 H. Johnson – F. Sourbier Indianapolis 1273
1922 F. McCullough – J. Pritchett Indianapolis 1246
1923 R. Patterson – T. Creswell Lafayette 1211
1924 E. Patterson – L. Fahrbach Indianapolis 1259
1925 E. Meyer – J. Pritchett Indianapolis 1271
1926 T. Pattison – J. Harper South Bend 1307
1927 O. Jensen – O. E. Jensen Terre Haute 1284
1928 W. Cotton – D. Galliher Muncie 1321
1929 J. Fulton – F. Snyder Indianapolis 1243
1930 L. Swinsick – W. Laskey South Bend 1268
1931 W. Neblung – F. Fenker La Porte 1279
1932 J. Fehr – J. Pritchett Indianapolis 1287
1933 D. Johnson – F. Hueber Indianapolis 1353
1934 R. Rump – R. Ruth Fort Wayne 1326
1935 E. Hornberger – J. Cobler Indianapolis 1273
1936 G. Jackson – F. Carr Fort Wayne 1263
1937 J. Fehr – J. Pritchett Indianapolis 1337
1938 R. Zimmerman – J. Novonty Gary 1250
1939 D. Johnson – F. Snyder Indianapolis 1319
1940 L. Carmin – R. Robertson Indianapolis 1345
1941 W. Dohes – S. Marshal Anderson 1260
1942 J. Rea – P. Ernst Indianapolis 1282
1943 V. Anchich – F. Glasmire Hammond 1287
1944 F. West – W. Doehrman Fort Wayne 1257
1946 T. Zavakos – R. Silliman Richmond 1275
1947 F. Snyder – D. Johnson Indianapolis 1282
1948 E. Miller – W. Jacobs Crown Point 1297
1949 F. Fillwock – L. Dahl Valparaiso 1280
1950 T. Graves – T. Zavakos Muncie 1347
1951 C. Hutchison – R. Sharp Redkey 1272
1952 J. Iwan – E. Pesdan Gary 1289
1953 Merrit Neese – Dick Weber Indianapolis 1438
1954 W. Hamilton – R. Brown Redkey 1331
1955 R. Jessup – W. Anders La Porte 1274
1956 George Stillwagon – Frank Koontz Muncie 1293
1957 Gerry Schmidt – Dan Johnson Fort Wayne 1276
1958 Charles Chinn – Francis Leppert Indianapolis 1319
1959 Fred Bolatto – Fred Krebs Shelbyville 1288
1960 (Act) James Vaughn – Russ Netherly Evansville 1378
(Hcp) James Vaughn – Russ Netherly Evansville 1411
1961 (Act) James Dearing – Frank Beslich Hammond 1321
(Hcp) Alan Householder – Tom Kutzera Peru 1434
1962 (Act) Mark Pierson – Dave Bums Indianapolis 1270
(Hcp) Oliver Farmwald – Eldon Disher Nappanee 1338
1963 (Act) Larry Day – Billy Robinson Anderson 1323
(Hcp) Larry Day – Billy Robinson Anderson 1419
1964 (Act) Nob Losiniecki – Harry Rieck Michigan City 1324
(Hcp) J. Pliske Michigan City 1384
1965 (Act) Wm Morton – Raymond Sarvenoff Gary 1233
(Hcp) Jon Sadler – L.T. Wampler Vincennes 1322
1966 (Act) Orville Addison – Harold Johnson Marion 1350
(Hcp) Geo Hallo Jr – Joseph Cessely Gary 1429
1967 (Act) Bill Pope – Curt Schmidt Butler 1339
(Hcp) Hal Sloop – Dale Hultz Terre Haute 1404
1968 (Act) Jim Rea – John Parsons La Porte 1290
(Hcp) Tom Buckner -Al Brown Anderson 1380
1969 (Act) Norman Daniels – Ivo Rea South Bend 1343
(Hcp) Norman Daniels – Ivo Rea South Bend 1372
1970 (Act) Bob Crull – Flan Pilkington Muncie 1321
(Hcp) Leonard Gish – Allen Kain Highland 1357
1971 (Act) Joe Piccione, Jr – Joe Piccione, Sr Indianapolis 1326
(Hcp) M. St Pierre – Joe Larocco Michigan City 1385
1972 (Act) Bob Blair – Edgar Blair Princeton 1297
(Hcp) Bob Blair – Edgar Blair Princeton 1405
1973 (Act) Jack Kostopoulos – Andy Chismudy Hammond 1326
(Hcp) Charles Vestal – John Freeman Gary 1391 (tie)
(Hcp) S. Frye – T. Winchester Bunker Hill – Kokomo 1391 (tie)
1974 (Act) Tom Banner – Tom Smith Anderson 1369
(Hcp) John Eubank – George Bogunovick Gary 1428
1975 (Act) Jake Yoder – Larry Radke Fort Wayne 1331
(Hcp) Jim Cassassa – Arthur Wilson Brazil 1407
1976 (Act) Fred Eddy – Dave Scott Columbus 1369
(Hcp) Howard Shoemaker – Mike Shoemaker Wabash 1407
1977 (Act) Tony Eder – Tom Eder North Vernon 1335
(Hcp) Herman Walden – Floyd Reeves DeMotte 1389
1978 (Act) Dave Norton – Joe Trombetta Hammond 1423
(Hcp) Dave Norton – Joe Trombetta Hammond 1450
1979 (Act) Ron Everingham – Bob King South Bend 1342
(Hcp) Robert White – Roeber Luther Valparaiso 1375
1980 (Act) Robert Shank – Joe Piccione, Jr Indianapolis 1436
(Hcp) Tom Hicks -Gary A. Smith Portland 1468
1981 (Act) Don Riddle – Fred McClaren Indianapolis 1306
(Hcp) Joe Dillman – Tom Richey Fowler 1336
1982 (Act) Linton Calvert – Randy Stoughton Indianapolis 1366
(Hcp) Bob Merritt – Jack Driemeyer Portage 1395
1983 (Act) Chris Skene – Bob Skene Franklin 1448
(Hcp) Chris Skene – Bob Skene Franklin 1448
1984 (Act) Mike Aulby – Wayne Webb Indianapolis 1366
(Hcp) Mike McCollum – Bob Crull, Jr Kokomo 1402
1985 (Act) Day Boyer – Mike Donelson Crown Point 1389
(Hcp) Willard Cooper – Melvin Steed La Grange 1400
1986 (Act) Steve Robbins – Gary Minatel Indianapolis 1387
(Hcp) Andy Lee – Greg Higgins Kokomo 1415
1987 (Act) Ron Brown – Stan Brown Anderson 1502**
(Hcp) Ron Brown – Stan Brown Anderson 1502
1988 (Act) Steve Waggoner – Jim Dunham, Jr Indianapolis 1472
(Hcp) Ed Lynn – Kerry Roark Indianapolis 1482
1989 (Act) Don Garrison – Michael Boswell Terre Haute 1457
(Hcp) George Clouse – Charles Kohley Rensselaer 1507
1990 (Act) Robert Weiland – John Williams Mishawaka 1476
(Hcp) Ted Norman – Wayne McKay Indianapolis 1578***
1991 (Act) Bryon Dale – Bill Johnson Wayne County 1348
(Hcp) Glen Morgan – Terrel Kalor Bluffton 1406
1992 (Act) Mory Smulevitz – Bob George Warsaw/Kokomo 1393
(Hcp) Tim Mount – Dale Nowlin Scottsburg 1489
1993 (Act) Joe Ello – Paul Daurer Michigan City 1388
(Hcp) Jon Cooley – Tim Marshino Benton County 1527
1994 (Act) Bruce Sturges – Scott Fair Indianapolis 1431
(Hcp) Larry Jackson, Jr – John Jackson La Porte 1480
1995 (Act) Steve Lang – John Bauerle, Jr Indianapolis 1537**
(Hcp) Eric Stahl – Dave Satchwill Fort Wayne 1537 (tie)
(Hcp) Steve Lang – John Bauerle, Jr Indianapolis 1537 (tie)
1996 (Act) John Valles – Eddie Frederick Indianapolis 1434
(Hcp) Jim Galliher – Chris Rowland Crown Point 1443
1997 (Act) Terry Clayton – David Hurtt Lafayette 1400
(Hcp) Rick Branstetter – Jerry Powers Scottsburg 1408
1998 (Act) Marvin Peterson – Cliff McKee Muncie 1517
(Hcp) Jeff Phillips – Robert Reel Kokomo 1583***
1999 (Act) Kim Buell – Tim Crouch Indianapolis 1480
(Hcp) Jonathon Walters – Jeffrey Gerard Angola 1516
2000 (Act) Jeff Estes – Derek Carter NW Indiana 1516
(Hcp) Dave Watkins – Michael Moore Attica 1563
2001 (Act) James O’Connor, Jr – John Bauerle, Jr. Indianapolis 1432
(Hcp) Ron Phillips – Rich Goodman Benton County 1517
2002 (Act) Mark Kofoid – Scott Hansen Calumet Area 1528
(Hcp) Brad Slabaugh – Kenny Bailee Kokomo 1602***
2003 (Act) Eric Leuhart – Benjamin Hines Columbus 1477
(Hcp) Charles Wilkey – Thomas Settles Shelby Co. 1559
2004 (Act) Anthony Edwards – Robert Edwards Elkhart 1396
(Hcp) Terry Slusser – William Kendall Anderson 1514
2005 (Act) Casey Benton – Doug Henry Columbus 1387
(Hcp) Todd Nickel – Larry J Wilson Lafayette 1473
2006 (Act) Mark Spenser – Jerry Krupa Bloomington/Wayne Co 1480
(Hcp) Vlademer Rusomaroff – Michael White Indianapolis 1658*
2007 (Act) Dile D Wilson – Dirk W Danks Mt Vernon 1552**
(Hcp) Dile D Wilson – Dirk W Danks Mt Vernon 1552 (tie)
(Hcp) Shawn Crawford – Kile T Brier Attica 1552 (tie)
2008 (Act) James P Cook – Jason R McCord Anderson 1504
(Hcp) Patrick W Monroe – Darrell A Dumas, Sr City of Firsts 1605
2009 (Act) Glen A Ransbottom – Dennis J Mc Carthy Warsaw 1607*
(Hcp) Glen A Ransbottom – Dennis J Mc Carthy Warsaw 1623
2010 (Act) Chris L Hester – Eric S Leuthart Michigan City 1433
(Hcp) James P Creech – Tim J Hardin Bloomington 1532
2011 (Act) Robert P Spore Jr – Kevin J Wethington Princeton 1419
(Hcp) Justin R Thacker – Darwin T Esteb Artesian 1513
2012 (Act) Cowell, Michael G – Cave, Brian E City of Firsts 1485
(Hcp) Simon, James E – Wasson, Danny L Fort Wayne 1507
2013 (Act) Randy J Cisco – Kevin G Miller Fort Wayne 1519
(Hcp) Randy J Cisco – Kevin G Miller Fort Wayne 1567
2014 (Act) Nicholas J Hoagland – Lee F Johnson Indy 1519
(Hcp) Douglas J Early – Theron S Early Quad County 1561
2015 (Act) Ryan W Plummer – Justin M Howard Rushville 1470
(Hcp) Eric J Riehle – Tim W Colegate Sunman 1538
2016 (Act) Aaron M Beaver – Jonathan J Pluta Elkhart 1496
(Hcp) Jerry W Cardinal – Tyler J Simmons Vincennes 1497
2017 (Act) Dan B Borne – Ryan Stankiewicz Indianapolis 1478
(Hcp) Doug R Ballard – Steve W Stutz Sunman 1602
2018 (Act) Robert (AJ) Bevard – Michael R Burchfield Brownsburg 1490
(Hcp) Justin R Smitley – Derek R Bantz Muncie 1520
2019 (Act) Damond F Bunton-743 – Edmond W Bunton-731 Chicago, IL 1474
(Hcp) Chad M Exmeyer-710 – Les L Snyder 749 Tipton 1521
Tournament Cancelled after
Governmental Mandates (Coronavirus-19)
Bowled 2/8 – 3/9/2020
2020 (Act) Jimmy L Cook, II-709 – Trent R Burns-750 Plainfield 1459
(Hcp) Teresa L Ferguson-538 – Sheila A Quillen 556
Dunkirk 1477

*CURRENT RECORD SCORES
**Previous Top 3 Actual Records
***Previous Top 3 Handicap Records

 

 

Back To Top